Pseci park
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pseci park

Ovo je park u kojem mozete prosetati svog psa i popricati sa drugim setacima o bilo kojoj temi, od ishrane pasa do razmaka izmedju zeleznickih shina. Uzivajte u druzenju!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Parenje pasa

Ići dole 
+6
~Tia~
kristijan
Raspadsistema
ninaa
skysthelimit
wolfchica
10 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
wolfchica

wolfchica


Broj poruka : 515
Godina : 39
Location : Beograd
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePet Avg 17, 2007 6:45 pm

E pa ako nece niko - ja hocu da postavim pitanje Laughing
Znam da sam malko dosadna, ali hocu da znam unapred (bar nekoliko meseci unapred Laughing ) sve oko parenja i stenjenja Laughing
Znaci ako moze objasnjenje od A do Z ali "na srpskom" Laughing Gde, sta, kako.... Ma sve Laughing
Nazad na vrh Ići dole
skysthelimit

skysthelimit


Broj poruka : 427
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePet Avg 17, 2007 6:51 pm

Evo ovako...
Mama kuca i tata kuca se jako vole i... Laughing
Nazad na vrh Ići dole
wolfchica

wolfchica


Broj poruka : 515
Godina : 39
Location : Beograd
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePet Avg 17, 2007 6:54 pm

To se zove "na srpskom".. I onda dodje roda i donese stene?

Sky uozbilji se Laughing Ti bar imas iskustva oko parenja pasa Laughing
Nazad na vrh Ići dole
skysthelimit

skysthelimit


Broj poruka : 427
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePet Avg 17, 2007 7:01 pm

wolfchica ::

Sky uozbilji se Laughing Ti bar imas iskustva oko parenja pasa Laughing
Sky cetvoronozac ima neuporedivo vise ali neka, pitacu ga pa ti prenesem... Wink
Nazad na vrh Ići dole
wolfchica

wolfchica


Broj poruka : 515
Godina : 39
Location : Beograd
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePet Avg 17, 2007 7:02 pm

E to bi bilo idealno Laughing Samo pozuri malo sa time hahah
Nazad na vrh Ići dole
ninaa

ninaa


Broj poruka : 89
Datum upisa : 17.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeSub Avg 18, 2007 8:48 pm

wolfchica ::
E da postavim pitanje Laughing

Znaci ako moze objasnjenje od A do Z ali "na srpskom" Laughing Gde, sta, kako.... Ma sve Laughing

Koje pitanje?Nisi postavila?
A može li na Hr Laughing
Nazad na vrh Ići dole
http://www.crvenamunja.com
wolfchica

wolfchica


Broj poruka : 515
Godina : 39
Location : Beograd
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeSub Avg 18, 2007 8:54 pm

Laughing Moze i na hr ali malo prostijim recima hahaha
Pa evo tacno o cemu se radi - nemam pojma o svemu sto se tice parenja pasa, brige o skotnoj kuji, kao ni o stenjenju. A zelela bih da sparim Donu Laughing Ima jos dosta vremena do tada, tacnije do zime ali bih ipak malo ranije da se raspitam.. Da pocnemo od toga da li dolazi muzjak kod Done ili ona ide kod njega? I koliko puta? Ili ako recimo on dolazi kod nje, jel bolje da ostane ne znam koliko dana?
Sledeca pitanja cu postaviti nakod odgovora na ova Laughing
Nazad na vrh Ići dole
ninaa

ninaa


Broj poruka : 89
Datum upisa : 17.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeSub Avg 18, 2007 11:04 pm

Dobar početak sa pitanjem cheers

Ovako ,,inače kuja ide k mužjaku.
Za kujino tjeranje,ovisi kuje do kuje koji je dan najbolje za parenje,a to je po meni sa dugogodišnjom iskustvom je 9 dan pa do 13.

A ima kuja koji ne dozvoljava baš taj dan 9/13 nego malo kasnije.
Najbolje od svega da ide k veterinaru na bris ili progesteron.

Može ostati to je vaša odluka i odluka kuje Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.crvenamunja.com
wolfchica

wolfchica


Broj poruka : 515
Godina : 39
Location : Beograd
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeSub Avg 18, 2007 11:15 pm

Odlicno si objasnila Very Happy Mada mislim da ona nikada ne bi ostala kod nekog bez nas, ali dobro Very Happy
E sad, posto bi joj to bilo prvo parenje jel ima nesto na sta trebam obratiti posebnu paznju? I kako ide dalje sto se tice nege, ako ostane skotna? Ishrana se takodje menja koliko sam primetila?

I naravno da zahvalim na strpljenju Ninaa Laughing
Nazad na vrh Ići dole
skysthelimit

skysthelimit


Broj poruka : 427
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeSub Avg 18, 2007 11:15 pm

Ninaa, majka stenadi koju sada imam je uparena 3 dan posle pocetka krvarenja a vec 2 dan je sklanjala rep Laughing
Nazad na vrh Ići dole
ninaa

ninaa


Broj poruka : 89
Datum upisa : 17.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeSub Avg 18, 2007 11:21 pm

3 dan od krvarenja?
Ma zezaš me affraid
Još nisam čula ni vidila?
Iznenadio si me.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.crvenamunja.com
ninaa

ninaa


Broj poruka : 89
Datum upisa : 17.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeSub Avg 18, 2007 11:25 pm

wolfchica ::
Odlicno si objasnila Very Happy Mada mislim da ona nikada ne bi ostala kod nekog bez nas, ali dobro Very Happy
E sad, posto bi joj to bilo prvo parenje jel ima nesto na sta trebam obratiti posebnu paznju? I kako ide dalje sto se tice nege, ako ostane skotna? Ishrana se takodje menja koliko sam primetila?

I naravno da zahvalim na strpljenju Ninaa Laughing

Možete ići kod njega u njegovom dvorištu ili na neutralnom terenu,naravno sa ograđenom dvorištom.
Ženka koja je njoj prvo parenje ,ovisi po njenoj volji ako je alfa-dominanta kuja,nju tribate držati za ogrlicu a vlasnik mužjaka neka bude pušten,pa nek on obradi kako god zna,pa čete viditi kako ženka reagira što je njoj lakše,kakve poze želi Laughing Embarassed

Za hranjenje kad je skotna,najbolje početi dati više jesti tek tamo sa 25 dana skotnosti.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.crvenamunja.com
wolfchica

wolfchica


Broj poruka : 515
Godina : 39
Location : Beograd
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeSub Avg 18, 2007 11:37 pm

Dona je sve samo nije dominantna Very Happy
E sad da zapitkujem oko okota jos je mnooogo rano, ali jel ima nesto na sta treba posebno obratiti paznju? Very Happy
Obecavam da je ovo poslednje pitanje za narednih bar 4 meseca hehehe
Nazad na vrh Ići dole
skysthelimit

skysthelimit


Broj poruka : 427
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeSub Avg 18, 2007 11:43 pm

ninaa ::
3 dan od krvarenja?
Ma zezaš me affraid
Još nisam čula ni vidila?
Iznenadio si me.

Sto bih te zezao, pa to je i razlog sto je dva puta ostajala prazna, parena je 7-11 dana
Nazad na vrh Ići dole
ninaa

ninaa


Broj poruka : 89
Datum upisa : 17.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeSub Avg 18, 2007 11:56 pm

wolfchica ::
Dona je sve samo nije dominantna Very Happy
E sad da zapitkujem oko okota jos je mnooogo rano, ali jel ima nesto na sta treba posebno obratiti paznju? Very Happy
Obecavam da je ovo poslednje pitanje za narednih bar 4 meseca hehehe
To je dobro da nije dominantna ,onda će ti ići lako,barem se nadam,to triba viditi i doživiti kako će ti ići.

Pa dobro da se sad raspitaš da budeš spremna fizički i psihčki što je sve potribno za vrime okota.

Prvo se obratiti pažnju kad su njoj trudovi a to će biti dahtanje,dahtanje itd.
Za početak moraš biti spremna imati pri ruci broj tel veterinara s kojim si dobra u kontaktu sa povjerenjem.
Kuja dahće onda njoj pukne vodenjak zatim sat kasnije ili odma za njom ide štene,ako ide na zadak zna biti malo teže ali kuja zna šta triba,ti kao vlasnica i budući uzgajivač bio čistokrvan ili mješanac mora biti miran, tih i ne stajati preblizu i samo gledaj šta kuja radi ,ne dirati ako nije potribno,ruke mora biti čiste,sterilne.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.crvenamunja.com
wolfchica

wolfchica


Broj poruka : 515
Godina : 39
Location : Beograd
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeNed Avg 19, 2007 12:00 am

Hvala Ninaa Very Happy Odlicno objasnjavas Wink
Jesi li imala ti mozda nekih problema oko okota? Kakvo je tvoje iskustvo?
Nazad na vrh Ići dole
ninaa

ninaa


Broj poruka : 89
Datum upisa : 17.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeNed Avg 19, 2007 12:18 am

Neču reći -nikad,jer postoji prvi put, nisam imala nikakvih problema,kuje koje sam imala bile su iskusne i jako dobre majke, znale su svoj posao.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.crvenamunja.com
ninaa

ninaa


Broj poruka : 89
Datum upisa : 17.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimeNed Avg 19, 2007 6:08 pm

Organi za razmnožavanje
Za razliku od mačaka,mužjak psa se lako razlikuje od ženke penisom koji visi unutar prepucija s donje strane trbušne šupljine u skrotumu što visi između i iza stražnjih nogu.
Spolni organi ženke su smješteni unutar tijela.

Mužjak psa
Testisi se sastoje od mase smotanih cjevčica što stvaraju spermu(muške stanice za razmnožavanje).
Smješteni su su u vrečici zvanoj epididymis.
Stvaranje sperme započinje u pubertetu i nastavlja se skroz čitav život psa, premda je smanjeno zbog starosti ili bolesti.
Zajednički izlijev urina iz mokračnog mjehura i sjemena iz testisa i žlijezda uz njih je mokraćovod.On ide iz mjehura i prolazi kroz penis.
Parenje pasa Muki7wn

Spolni razvoj psa
Testisi se razvijaju još u nerođenom psiću,a sa skrotumom su vezani tetivom.Kako psić raste,tetiva se skraćuje,uzrokujući spuštanje testisa skroz inguinalni kanal u skrotum.
Potpuno bi trebali biti spušteni u drugom tjednu starosti.U toj se fazi često mogu osjetiti.
Kako psić raste,masnoća u skrotumu može otežati pronalaženje testisa sve do oko četvrtog mjeseca života. Važno je da pas ima dva spuštena testisa.Ako nema,posrijedi je kriptorhizam

Ženke psa
Izvana,ispod analnog otvora je vidljiva stidnica(vulva).
Unutar trbušne šupljine se nalaze dva jajnika,svaki dug oko 1,5 cm.
Oni vise s gornje strane trbušne šupljine,blizu bubrega.Okruženi su masnom vrečicom, burzom,koja hvata jajašca stvorena u jajniku i vodi ih u falopijeve cjevčice,a one dalje do maternice (uterusa).
Ona se sastoji od dvaju odvojenih velikih „rogova“ koji se susreću u dijelu zvanom „tijelo“.
Između maternice i rodnice (vagine) je zadebljali dio zvan grlić maternice.
On je zatvoren,osim u vrijeme estrusa i štenjenja.
Rodnica vodi u predvorje čija stijenke sačinjavaju stidnicu.
Izlijev iz mokraćnog mjehura(mokraćovod) se ovdje sastaje s organima za razmnožavanje.
Parenje pasa Enski3eb

KUJIN CIKLUS RAZMNOŽAVANJA
Ženke obično prvu „sezonu“ ili „tjeranje“ doživljuju u dobi između šest i dvanaest mjeseci.Manje patuljaste pasmine i terijeri obično započinju između šestog i devetog mjeseca,ali neke divovske pasmine „čekaju“i do dvie godine života.

Postoji četiri faze u ciklusu koji obično traje šest ili sedam mjeseci,premda je anestrus vrlo različit.

1) PROESTRUS
To je prva vidljiva faza.Stidnica obično malo natekne,a pojavi se i prozirna izlučevina koju zatim postaje krvava.Izlučevina vam može promaći,ali krv ćete najvjerojatnije vidjeti.Večina kuja je vrlo čista pa brzo poližu izlučevine sa stidnice te ćete,vjerojatno,najprije zapaziti lizanje.
Neke kuje imaju obilno izlučivanje bez oticanja; druge ne moraju ništa izlučivati ali im stidnica jako natekne.Pojedine ženke,posebno kod divovskih pasmina,ne pokazuju gotovo nikakve vanjske znakove.U to vrijeme kuje privlače mužjake.
Većina ženki koketira premda će sve,osim najiskusnijih,odbijati parenje.

2) ESTRUS
Obično je do tog trenutka krvarenje prestalo.
Stidnica je još uvijek barem malo natečena.Može se pojaviti bistra ili žučkasta izlučevina.Sad će ženke tražiti mužjake i najčešće ih prihvačati.Obično se kaže da se ovulacija zbiva drugog dana estrusa,pa je to najbolji trenutak za parenje.Nekoliko parenja u to vrijeme povećat će vjerojatnost začeća.

3) MAESTRUS
Premda obično nema nikakvih vanjskih znakova,ova faza još uvijek predstavlja aktivno vrijeme u ženkinoj maternici,jer se odvijaju pripreme za razdoblje mirovanja(anestrusa).

Lažna skotnost
Hormoni u tijelu u tom vremenu mogu uzrokovati uznemirujući problem lažne skotnosti.
Kuja koja nije skotna,može pomisliti da jest,počinje stvarati gnijezdo pa čak dobije i mlijeko.

4) ANESTRUS
To je mirnije razdoblje različitog trajanja u kojem u ženkinom sustavu za razmnožavanje nema aktivnosti.

Izdavačka radna organizacija
MLADOST
Zagreb,Ilica 30

Generalni direktor
Branko Vuković
Naklada 5000 primjeraka
Tisak: "Učne delavnice",Ljubljana-1990

Original-VAŠ PAS
David Taylor s Peterom Scottom
Nazad na vrh Ići dole
http://www.crvenamunja.com
wolfchica

wolfchica


Broj poruka : 515
Godina : 39
Location : Beograd
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePon Avg 20, 2007 12:57 am

Hvala Ninaa na textu i trudu, odlican je Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Raspadsistema
Admin
Raspadsistema


Broj poruka : 105
Godina : 40
Location : En Bi Dzi
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePon Avg 20, 2007 1:41 am

Zato sam je i postavio da bude urednik ovde bez da je pitam. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://psecipark.forumsr.com
kristijan

kristijan


Broj poruka : 30
Godina : 37
Datum upisa : 18.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePon Avg 20, 2007 11:37 am

po vasim iskustvima kada je najbolje kuju prvi puta pariti?sa 2 god,ranije ili kasnije?I recite mi kako to ide dogovor s muzjakovim gazdom?recimo ako je dogovor da se parenje placa,sta ako kuja ostane prazna?
Nazad na vrh Ići dole
ninaa

ninaa


Broj poruka : 89
Datum upisa : 17.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePon Avg 20, 2007 3:33 pm

Najbolje sa drugo ili treče tjeranje,to je malo više od godinu ipol do 2 ali opet zavisi od pasmine.
Recimo za moju pasminu (njemački ovčar) sa 18 mjeseci,(american staffordshire terrier) sa 15 a može i kasnije.

Sa dogovor ovisi o vašem odluci kako vam paše,o situaciji di će se sastati za parenje.
Za plačanje ide vlasnika mužjaka,ovisi koliko mužjak vrijedi.A vama je red želite li je pariti sa toliko xxx cifrom.

Dogodi se slučaj da kuja ostane prazna ,vi možete ponoviti parenje istom mužjakom i ne plača se ,to možete dogovoriti sa HKS voditelja uzgoja,da je kuja bila parena sa tom mužjakom .... vlasnik ženke mora imati dokument Potvrda o Parenju
Nazad na vrh Ići dole
http://www.crvenamunja.com
skysthelimit

skysthelimit


Broj poruka : 427
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePon Avg 20, 2007 3:44 pm

ninaa ::
Najbolje sa drugo ili treče tjeranje,to je malo više od godinu ipol do 2 ali opet zavisi od pasmine
Nisam pristalica parenja kuja pre 3. teranja... Ima kuja koje se proteraju sa 6,7 meseci, ako bi bila uparena na 2. teranje, znacilo bi da je uparena sa 12,13 meseci starosti. Nema pravila ali pre 3. ne preporucujem...
Nazad na vrh Ići dole
ninaa

ninaa


Broj poruka : 89
Datum upisa : 17.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePon Avg 20, 2007 4:22 pm

Znam da ima kuja koji se tjeraju i ranije,nisam ni ja neka pristalica da se pari sa 12,13 mjeseci starosti.
Opet ,,,rekla sam zavisi od pasmine KOJE se dozvoljavaju.
Recimo kod patuljastog pinča je dozvoljeno parenje 12 mjeseci.
Piše u HKS Pravilnik.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.crvenamunja.com
skysthelimit

skysthelimit


Broj poruka : 427
Datum upisa : 15.08.2007

Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitimePon Avg 20, 2007 5:45 pm

Manje-vise sta je dozvoljeno, trebamo gledati i sta je eticki. Nikada ne bih upario kuju pre 3. teranja jer sam ubedjen da nije zrela
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Parenje pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Parenje pasa   Parenje pasa Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Parenje pasa
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Tajni zivot pasa
» Slicnosti vlasnika i pasa
» Izlozbe pasa u Hrvatskoj

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Pseci park :: Vise o psima :: Sve sto ste hteli da znate...-
Skoči na: